Yazılım

NOSQL Veritabanı Nedir?

NOSQL Veritabanı Nedir?

NOSQL Veritabanı Nedir?
NOSQL Veritabanı Nedir?

Yazılım dünyası içerisinde vazgeçilmez ve her zaman için ihtiyaç duyulan faktörlerden biri de veri tabanıdır. E-ticaret platformlarından kurumsal sitelere, mobil uygulamalardan bankacılık sistemlerine kadar birçok platformda veri tabanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kişisel web siteleri ya da çok basit uygulamalarda bile verilerin tutulması gereklidir. Bir sisteme ait tüm verilerin tutulmasını çeşitli kriterlere göre sağlayan veri tabanları kendi içerisinde de çeşitlilik gösterir. Buna göre birçok veri tabanından söz etmek mümkündür. Nosql veritabanı da bu veri tabanlarından birisidir. Mysql, Sql Server, Oracle ve bulut tabanlı veri tabanları arasında Nosql veri tabanı da bulunmaktadır. Her bir veri tabanının kendine has özellikleri ve uygulama alanları mevcuttur.

“Not only SQL” kısaltmasından adını alan NoSql veritabanı 2010 yıllarının başında web platformunun değişmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Diğer veritabanlarından farkı ise herhangi bir ilişkisel veritabanı işlemlerine izin vermemesidir. Mysql, Sql Server gibi veritabanlarında veriler tablolar halinde tutulur ve tablolar arasında da ilişkiler kurulur. Nosql veritabanı işlemlerinde ise tablo oluşturmak ya da tablolar arası ilişkiler kurmak mümkün değildir. Peki Nosql nasıl çalışıyor? Tablo olmadan veriler nasıl tutuluyor? İşte detaylar..

İlişkisel Veri Tabanları

İlişkisel veritabanı, organize edilmiş verilerin tablolarda saklanması ve bu tablolar arasında kurulan bağ ile oluşan veritabanı çeşididir. İlişkisel veritabanları içerisinde birçok mantıksal nesne bulunur. Bunların temeli ve en önemlileri ise tablo ve indekslerdir.

Tablolar, veritabanı içerisinde verilerin tutulduğu alandır. Her bir tablo farklı yapıdaki veri gruplarına aittir. İndeks ise tablolarda tutulan verilere daha hızlı erişim ve sorgulama yapılabilmesi için kullanılan nesneler olarak adlandırılır.

NOSQL Veritabanı İle İlişkisel Veri Tabanı Arasındaki Farklar

NOSQL Veritabanı İle İlişkisel Veri Tabanı Arasındaki Farklar

Nosql veritabanı ile ilişkisel veri tabanı arasında birçok fark bulunur. Şu başlıklara göre farklar ele alınabilir:

 • Esneklik,
 • Veri bağlantıları-ilişkisel yönetim,
 • Performans,
 • Tutarlılık

Nosql veritabanının en büyük avantajlarından biri esnek olmasıdır. İlişkisel veri tabanlarında ise sınırlar daha sabit olmakla birlikte esneklikten fazla söz edilemez. Buna göre ilişkisel veri tabanlarında sadece belli sütunlar üzerine ekleme, çıkarma gibi işlemler yapılabilir. Ancak Nosql veritabanı üzerinde istenilen sütün eklenebilir ya da yazılmayabilir.

Veri bağlantıları ve ilişkisel yönetim noktasında ise ilişkisel veri tabanı ön plana çıkmaktadır. Tablolar üzerinde işlem yapılmadığı için Nosql veritabanında bu özellikten bahsedilemez.

Performans konusu birkaç farklı kritere göre ele alınabilir. Buna göre kayıt ekleme Nosql veritabanında çok daha hızlıyken ilişkisel veritabanı kısmında ise kayıt okuma hızı daha fazladır.

Nosql veritabanlarında tablolar ile işlem yapılmadığı için bütünsel bir kavramdan söz edilemez. Ancak ilişkisel veri tabanaların tamamen bütünsellik ilkesine uymaktadır. Bu da bizi Nosql veritabanının daha tutarsız, ilişkisel veritabanının ise tutarlı olduğunu göstermektedir.

NOSQL Veritabanı Neden Tercih Edilir?

Nosql veritabanı birçok özelliği sağladığı ve çeşitli avantajlar sunduğu için tercih edilmektedir. Buna göre;

 • Değişken veri modeli ya da yapısı varsa,
 • Veri bütünlüğü önemli değilse,
 • Sistemin gereksinimleri sürekli değişkenlik gösteriyorsa,
 • Mevcut sistemde aynı kayıtlar üzerinden okuma işlemi sık olarak gerçekleştiriliyorsa

Nosql veritabanı kullanılabilir. Bu ve bunun gibi daha birçok etken Nosql veritabanı kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

NOSQL Kullanım Yerleri

NOSQL Kullanım Yerleri

Genel olarak start-up şirketlerde hız ve maliyet konusunda daha avantajlı olması nedeniyle tercih edilen Nosql veritabanı Facebook, Twitter, Swarm ve Instagram gibi dev sosyal medya platformları tarafından da tercih edilmektedir.

Fire&Forget prensibine dayalı olarak çalışan Nosql veritabanı bu nedenden dolayı bankacılık sistemlerinde çok fazla kullanılmaz. Buna göre veritabanı üzerine veri gönderilie ve yazılıp yazılmadığı ile alakalı bilgi beklemeye gerek yoktur. Sosyal ağ platformları üzerinden oyun oynayan kişiler bu konuda daha tecrübelidir. Oyun oynarken sürekli olarak bir şey değiştirilir ve bu değişmeler bir şekilde veritabanı sistemine kaydolur. Ancak bankacılık gibi finans sektörlerde bu özellik çok fazla işe yaramamaktadır. Üstelik çok da risklidir. Bundan dolayı tüm finans kuruluşları ilişkisel veritabanı sistemlerini tercih etmektedir.

Nosql Veritabanı Avantajları Nelerdir?

 • Nosql veritabanı sistemleri ilişkisel veritabanı sistemlerine göre yüksek erişilebilirlik imkanı sunar.
 • Veritabanı üzerine yazma ve verileri işleme performansları ilişkisel veritabanı sistemlerine göre daha yüksektir.
 • Esnek yapısından dolayı programlama ve bakım anlamında kolaylık sağlar.
 • Maliyeti düşüktür.

Nosql veritabanı son yıllarda yaygın olarak kullanılmakta olup ilişkisel veritabanı sistemlerinden farklı olarak işlemektedir. Yazılım programlarının uygulanmasından test süreçlerine kadar birçok alanda veritabanı için ihtiyaç duyulur. Nosql veritabanı da daha çok sosyal medya, e-ticaret gibi yazılım programları için ihtiyaç duyulan veritabanları arasında yer alır.

Yazılım Mühendisi - Backend Developer - Blog Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir