Diğer

Evde Zaman Nasıl Geçirilir?

Evde Zaman Nasıl Geçirilir?

Malum dünyayı ve ülkemizi fazlasıyla saran koronavirüs salgını herkesi eve kapattı. Ancak bu özgürlüğümüzün kısıtlandığı anlamına da gelmiyor. Çoğu kişi sürekli evde olmaktan sıkılsa da aslında yapacak çok şey var. Özellikle de evde zaman geçirme noktasında bir şey bulamayanlar için bu yazımızda çok güzel tavsiyelere yer vereceğiz.

Kişisel gelişim anlamında gerek hobiler gerekse de sorumluluklar kapsamında kişilerin kendilerini bir veya bir kaç işle meşgul etmeleri gerekir. Zamanın nasıl geçeceğinden, çok sıkılmalardan şikayet edenler için işte birbirinden güzel aktiviteler…

Sözel/Sayısal Bulmacalar Çözmek

Sözel/Sayısal Bulmacalar Çözmek

Bu dönemleri fırsat bilerek kendi gelişimlerine katkıda bulunan kişiler mutlaka vardır. Peki kişisel gelişimi devam ettirmek için gerekli şeyler nelerdir? Bunlardan birinin bulmacalar çözmek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Keyif alma durumunuza göre sayısal ya da sözel bir çok bulmaca mevcuttur. Özellikle de matematik zekasını geliştirmek isteyenler için çok güzel bir uğraş olan sayısal bulmacalar bu dönemlerde en çok talep edilmesi gereken aktivite olmalıdır. Benim de çözmekten zevk aldığım sudoku bulmacasını öneririm. ?

Yazılar Yazmak

Bu dönemde en güzel ve verimli aktivitelerden biri de yazı yazmaktır. Hem Türkçe’yi daha iyi kullanmak hem de kelime dağarcığını daha iyi seviyelere getirmek amacıyla çeşitli yazılar yazabilirsiniz. Bunlar günlük, makale, deneme yazıları olabilir. Gerek kalemle gerekse de klavye ile bilgisayar ortamında yazılar yazabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden yazılan yazılarda kazanacağınız bir yetenek de hızlı klavye kullanımı olacaktır. Yani bir anlamda bir çok sayıda yeteneğinizi keşfedebilir ve geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki duyguların ifade etme yöntemlerinden biri de yazmaktır. O zaman haydi siz de yazın.

Programlama Dili Öğrenmek

Programlama Dili Öğrenmek

Yazılım geliştirmek isteyenler ya da aklındaki bir fikri somut gerçeğe dönüştürmek isteyenler bu dönem tam da size göre. Çünkü evde geçirilen zaman içerisinde günde bir kaç saatinizi ayırarak istediğiniz programlama dilini öğrenebilirsiniz. Web, mobil, yapay zeka ya da diğer alanlarda bir çok programlama dili mevcuttur. Siz de hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için çeşitli eğitici videolara, kurslara katılım sağlayarak programlama dilini, yazılımı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kitap Okumak

Okumak istediğiniz kitaplar muhakkak vardır. Bilim-kurgu, macera, polisiye ve daha fazla kategoriden istediğiniz kitapları bu dönemde okuyabilirsiniz. Okuma aktivitesini yazma eylemi ile birleştirdiğinizde de ortaya çok güzel şeyler çıkacaktır.

Dizi/Film İzlemek

Dizi/Film İzlemek

Evde kalınan dönemde akla gelen ilk aktivitelerden biridir belki de dizi ya da film izlemek. Yoğun tempo içerisinde olduğunuz dönemlerde izleyemediğiniz film ya da dizileri izlemek için müthiş bir fırsat. Yerli ya da yabancı dizi, filmleri bu dönemde rahatlıkla izleyebilir ve zamanınızı verimli geçirebilirsiniz.

Gelecek Planları Kurmak

Önünüzdeki dönemlerde nerelerde, hangi konumlarda olmak istiyorsunuz? İnsanlar kendilerine sürekli olarak hedef koyar. Bu hedefe ulaşmak için de planlar çizer. Daha derin detaylı biçimde düşüneceğiniz bu planlamayı evde kalınan bu dönemde yapmak daha verimli düşünmenize neden olacaktır. Kısa ya da uzun vadedeki planlarınızı bir kağıda dökmenin vakti gelmedi mi sizce de? ?

Yabancı Dil Yeteneğini Geliştirmek

En önemli aktivitelerden biri de yabancı dil eğitimidir. Kursa gitmeseniz dahi internet üzerinde yüzlerce video yardımı ile istediğiniz yabancı dilini öğrenmeniz, kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Günde sadece bir kaç saatinizi bu işe vererek gelişiminizi kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.

Peki Ya Siz?

Unutmayın ki her türlü olaya olumlu tarafından bakmak kişiyi biraz daha ileriye taşır ve gerçekleri görmesini sağlar. Siz de bu dönemde olumlu taraftan bakarak zamanı fırsat bilmeli ve lehinize kullanmalısınız. Bu ve bunun gibi aktiviteler kişisel ve zihinsel gelişime oldukça katkı sağlayacaktır. Siz de evlerinizde yaptığınız buna benzer aktiviteleri yorumlara yazarak paylaşabilirsiniz. ?

 

Yazılım Mühendisi - Backend Developer - Blog Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir